Kümme küsimust pulmakorraldajale

 

 

  • Kui palju on Eestis igal aastal abielluvaid paare, kellel ongi pulmad kõige pisemate  detailideni läbi mõeldud ja kes olulist abi ei vajagi? Kas eestlastes abiellujad panevad rõhku detailidele (lauakaunistused, kutsete filigraansus jne?)

 

Kui laskuda arvudesse, siis igal aastal abiellub Eestis ca 6000 noorpaari, kelledest ca 5 % teevad pulmi veidi suuremal moel, kui ainult tavaregistreerimine.  .Mida tähendab suur pulm ? Suur pulm tänases mõistes tähendab korralikku peokohta kas mõisa või turismitalu näol, peokohas või muidu looduslikult kaunis paigas pidulikku abielutseremooniat meeleolukate kaunistustega ning külaliste arvu 60-100 koos rikkaliku toiduvaliku ja ööbimisega.

Ja neil noorpaaridel, kel on olemas vajalikud eelarvelised vahendid suuremate pulmade pidamiseks esitavad oma elu suursündmusele ka ühtlasi suuremaid nõudeid.Viimaste all mõistamegi siis küllalt palju pisidetaile alates ühes stiilis kutsetest,lauakaartidest,menüüdest kuni lauaplaanide ja külaliste kingitusteni välja.

Tänased noorpaarid on maailmas palju ringi reisinud,palju näinud ja internetiavarustes tutvunud maailmas pakutavate ideede, võimalustega,mis puudutavad pulmatemaatikat.

 

Alati on ka neid noorpaare, kes korraldavad kõik ise ja on ka detailiderohked,aga siis kõik need teemad valmivadki pikema aja jooksul nende endi või nende lähedaste nobedate näppude all.Mina pulmakorraldajana isetegemist maha ei laida, sest kui noorpaaril on piisavalt ajavaru,et kõike ise teha,siis see ongi väga tore, sest oma kätega valminud kutsed ja muu stilistika on sel juhul hoopis teise väärtusega.

 

  • Kuidas saab iga noorpaar olla ise oma pulma arhitekt ?

 

Mina olen oma pulmakorraldusportfelli kogunud väärtuslikke teadmisi 17.a. ja kõik need teadmised vormistas Ajakirjade Kirjastus kõvakaaneliseks raamatuks, mis on saadaval igas suuremas raamatupoes.

PULMARAAMAT on tubli abiline igale noorpaarile,kes soovib kõike ise korraldada  ning raamatus lahtikirjutatud teemade abil saab vältida karisid, mis on kerged tekkima, kui endal teadmisi napib.

 

3)Missugune on kaasaegne pulmades valitsev stiil ?

Pulmastiil võib kujuneda noorpaari enda elulaadist, hobidest, neile  endile meeldivatest kohtadest lähtuvalt.

Kui on teada pulmastiil,siis sellele põhinevalt hakkavad kujunema korralduse käigus ka kõik teised detailid.

Ülesehituselt ja meeleolult võib pulm olla näiteks klasskaline, romantiline, modernne või hoopis midagi originaalset. Pulmapeo stiili määrab suuresti Teie peokoha valik-kas see on lihtne maalähedases stiilis pidu turismitalus,romantiline pidu mereääres, uhke stiiliga mõisapulm või lühike vastuvõtt peale abielu pidulikku tseremooniat/laulatust või hoopiski midagi eriti originaalset.

 

Maalähedases stiilis pulmapidu saab väga vahvasti teha kõrtsi-ja turismitaludes, klubihoonetes, puhketaludes ning ka keset Tallinna linna on olemas peokoht, kus on osavalt ühendatud linn ja maa omavahel ning  kus saab teostada maalähedase hõnguga pidu, aga samas olla mugavalt keset linna, kuhu on külalistel mugav saabuda ja lahkuda taksoga.

Kui noorpaaril on soov oma pulmapäeval minna tagasi esivanemate aega ning kasutada vanade eestlaste traditsioone ja kombeid, siis on maalähedane stiil selleks kõige sobivaim.Samas saab rahvusliku pulma raames teostada selliseid ideid nagu: laulatus maakirikus, kuhu saabub noorpaar hobukaarikus, sepikoja külastamine, rahvariietes teenindav personal,vanad pulmakombed( tanutamine ja põlletamine), külaliste majutamine lakka.

  • Näide elust : Mõned aastad tagasi korraldasin Leigo talus üht rahvuslikus stiilis pulma, kus pulmakutsel oli noorpaari palvel kõigi külaliste riietumisstiiliks kas rahvariided või rahvusliku detailiga kaunistatud riided.Külalisi tervitas pulmamaja ees ansambel , mille koosseisus olid sellised rahvapillid nagu jauram, lõõtspill, hiiu kannel ja torupill.

Noorpaar ise oli kaunites Halliste  rahvariietes ning nad saabusid laulatusteremooniale kaunistatud parvega, mida juhtis parvepoiss.Samal ajal kuulutasid järve mõlemas otsas laulatuse algust karjasepasunad ehk piibarid.Laulatusekoht oli dekoreeritud paljude värskete kaskedega ja rahvakirjavöödega. Kõik see läbimõeldud ühtne stiil moodustas niivõrd toreda terviku, et pulmarahvas oli vaimustuses peo erinevatest detailidest.

 

Romantilist pulma mere ääres saab teha näiteks  mereäärsetes või merega piirnevates peokohtades, külalistemajades, mereäärsetes konverentsikeskustes, kus ilusa liivaga mererand ja männimetsaga peokoht on supervõimalus teostada oma romantilise pulma ideed!

Kui pulma teha mere ääres, siis saab kasutada selliseid peodetaile nagu: tseremoonia rannaliival, muulil või laulatus mereäärses kirikus, sõrmused tuuakse teokarpides, pulmaöö lukskaatris merel, veepealne ilutulestik, toiduks kalaroad jne..

Näide elust : Varakevadise pulma külalised kogunesid  mereäärsesse Kunstimuuseumi, kus sealne juhataja andis külalistele täisülevaate erinevates saalides asuvatest maalidest.See oli külalistel  ilus retk ehtsa klaverimuusika saatel kunstiajalukku.Peale maalinäitust pakuti külalistele kerget alkoholiga jooki.Siis kõlasid klaveril suuremad avaakordid ja  saali saabus  noorpaar ning kaunis abielutseremoonia võis alata.Sellel üritusel haarati külalised kohe tegevusse ja maalikoguga tutvumine oli ühtlasi ka harivat ja elamuslikku laadi.Tavaliselt on enne tseremooniat selline kohmetu olemine, mille maandamine erinevate kohapealsete tegevustega, aitab kohe tekitada vajalikku meeleolu ja sukeldumist üritusse.

 

Mõisa pulm on viimastel aastatel vast kõige populaarsem pulmastiil üldse ja ilmselt ka seepärast, et meil on päris palju ilusasti renoveeritud mõisaid. 

Mõisa saali saab laudu paigutada mitte ainult U-kujuliselt vaid külalistele istumise kujundada  ümaratest laudadest, mis jätab ruumi inimeste mugavale liikumisele.Saal saab seeläbi kohe õhurikkam , stiilsem ja pidulikum koos valgete laudlinade, servjettide ja toolidega, mida katavad valged katted.

Mõisas saab noorpaar kordki elus tunda end printsessi ja printsina, sest see päev on ka seda väärt !

Vastuvõtu pulm  aga on selline üritus, kus peale abielu tseremoonia või laulatuse lõppu kutsutakse külalised 3-4 tunniks väikesele vastuvõtule, fourchetile, kus pakutakse kergeid suupisteid ja jooke.Vastuvõtt võib päädida ka suure pulmatordiga,peale mida saadetakse noorpaar mesinädalatele kas Eestimaa kaunitesse kohtadessse või siis lennujaama, kust noorpaar stardib oma unelmate reisile ning seda siis juba ainult kahekesi.

 

Originaalne pulm on sellise stiiliga, mis on noorpaarile endile hingelähedane  ja just vaid neile ainuomaste segmentidega.Siinkohal võib piiriks olla tõesti vaid taevas aga peab arvestama ka  väikese Eesti piiratud võimalustega. Kuigi ka siis on noorpaarid leidnud võimalusi tulla tseremooniale helikopteriga, minna tseremoonialt ära suure kuumaõhupalli korvis. Mere ääres toiminud abielutseremoonial on sõrmused vee alt toonud tuuker ja tuuker on sukeldunud veekogu põhja koos pruudi neiupõlvenimega, et see oleks kindlalt uputatud.

Näide elust: kaks vahvat noort arhitekti kutsusid oma külalised Haapsalu raudteejaama, kus jaama saalis toimuski pulmapidu.Arhitektidest pruutpaar olid aga ise riietatud krokodill Genaks ja Potsatajaks. Kõik selle pulma segmendid töötasid suurepäraselt, sest kandsid endas  ühe ajastu vaimu,mis jäi sinna 80.-ndatesse.

Lauakaunistused võivad olla,aga ei pea olema-tänane pulm on kõik noorpaari enda nägu ja tegu.Lauakaunistustena võivad olla laua keskmes erinevad küünlad, alates suurtest kandelaaberküünaldest,mis annavad peoruumile kohese efekti või siis madalad küünlad peegelalusel kobaratena ja erinevatel kõrgustel.

4 )Mida teha külaliste poolt kingitud lilledega ?

Külaliste kingitud lilledest saab iga nobenäpne florist peale tseremooniat peokohas kaunitesse keraamilistesse vaasidesse ilusad seaded teha,mis lähevad peolaua keskmesse kaunistuseks või saab need lilled asetada klaasvaasidesse ja nendega kaunistada peoruumi.Külaliste lilledest seadete tegemine on tekitanud suurt vastukaja erinevate floristide seas,kes väidavad,et ei jõua neid seadeid teha ja et need pole piisavalt kunstilised.Mina oma agentuuriga väidan aga vastupidist ja kolmel põhjusel:

1.Külalised vaatavad väga täpselt,mis nende kingitud lilledest saab.Kurb,kui nad satuvad peale õnnitlust noorpaari auto pagasiruumi,kus nad kuumas rapuvad kogu pulmateekonna kaasa ja peokohas pole nendega midagi enam peale hakata

2.Floristid jõuavad kenasti külaliste lilledest seaded teha ja kui ka mõni seade jääb veel teha ning külalised istuvad juba lauas,siis enamik seadeid on juba valmis ja hilisemad saab kenasti lauale panna suurt tähelepanu äratamata.

3.Kui pulmaeelarve on napp, siis külaliste lilledest seaded on täiesti omal kohal teema.

Siinkohal väärtustan ma vägagi tippfloristikat, kus  kogu peosaali ehivad pulmastiili järgivad lopsakad lilleseaded. Kui noorpaaril on eelarves selleks   keskmiselt suurem summa, siis see on meeliülendavalt muljetavaldav, kui terve peosaal on  õitemeres.

 Mõned nõuanded:

  Nõuanne nr.1: Palun märkige peokutsel, et teie pulmalill on kas valge roos, liilia või mõni muu lill.Siis saabuvad külalised Teie soovitud lillega Teid õnnitlema ja floristid saavad hiljem külaliste lilledest peokohta teha ühtlase stiiliga seaded.

Nõuanne nr.2 : Tark on tseremooniakohas olevad seaded ära kasutada uuesti peokohas.Seadete teistkordne kasutus aitab eelarvet säästa ja samas on tseremoonia läbiteinud lilli, kangaid, küünlaid  noorpaaril väga tore ka pulmamajas veel õhtul vaadata.

Nõuanne nr.3 : Palgake peomajas kindlad inimesed või floristid, kes külaliste kingitud lilledega tegelevad ning need vaasidesse sätivad või seadeid teevad.Külalised jälgivad väga täpselt, mis nende kingitud lilledest on saanud ja kus nad on.    

Kirikukaunistustena sobivad pühalikku ja pidulikku meelelolu tekitama nii lihtne ja õhuline kangadekoor, millele lisatud sobivas suuruses ja värvis küünlaid, kui ka elavlilleseaded altari juurde ning dekoorielemendid pulmakülaliste kirikutoolidele.

Peosaali suured ja õhurikkad pinnad tingivad suuri töid, sest väikesed jäävad varju ja tähelepanematuks ning noorpaar on esialgu väikese eelarvega töödega rahul, aga kohapeal selgub, et efekt oleks siiski võinud olla suurem . Kaunistuselemente on parimates dekoreerimisfirmades alati saada ja võimalik oma silmaga näha ning neid saab kokkuhoiu mõttes ka rentida.

. 5 )Kas näiteks lauakaunistuste kokkusobitamine teiste detailidega on keerukas ja aeganõudev protsess nagu täppistöö või tuleb see kogenud floristil/pulmakorraldajal juba loomulikult? 🙂

Kui noorpaar võtab endale appi kas pulmakorraldaja või floristi,siis kõik detailid arutatakse läbi eelnevalt just nende tegijatega.Kõik see pulma üldpildiga kokkusobitamine toimub iga noorpaariga koostöövormis ning pulmapäeval toimub nende kokkulepete vormistamine.

 

 6)Miks me peaks appi võtma pulmakorraldaja  ?

Pulmakorraldajana soovitan arvestada vana rahva tõega -ette hoiatatu on ette relvastatud ehk näited elust enesest.

 

Meie noorpaarid on täna väga hakkajad, edukad ning neil on suur infopagas tänu interneti üliavaratele võimalustele, kus pakutakse pulmadega seonduvaid erinevaid tooteid ja teenuseid.

Paljudele noorpaaridele on oma pulmakorraldus üks vahva väljakutse deviisiga:“Teeme ära !“  Kõike ise korraldada on ülimalt rõõmus ja tore tegevus. Oma pulma korraldus on tõsine teine töökoht ka ajalises plaanis ja siinkohal peab mõtlema, kas seda ajaressurssi on võtta oma töö, kooli, laste , pere või koduste tegemiste arvelt.

Kui pulm on väike ja väheste külalistega, siis on ka ebaõnnestumisekohad väikesed ning kõik võib sujuda suurepäraselt.

Kui aga hinges on soov teha keskmisest võimsamad pulmad, alates 60 .külalisest, siis lisandub peole juurde lisasegmente, mida noorpaar ise peo ajal ei jõua jälgida ja õhtujuht ei saa jälgida.Viimase ülesanne on jälgida peorahva meeleolu ning tagada noorpaariga kokkulepitud tegevustik, mis sageli on ajalises plaanis  sisutihe.

Siinkohal on tark noorpaaril alati võtta endale abimees-pulmakorraldaja, kes võib Teid aidata peo erinevate osade kokkupanekul, soovitada Teie peo stiiliga sobivamaid peokohti, esinejaid, cateringe, dekoratsioone ,töötada välja Teie peo stiili, pidu läbivad värvid,hoiatada Teid erinevate kitsakohtade eest.

Pulmakorraldaja võtab ürituse erinevate segmentide kordamineku ja sujumise eest lõpliku vastutuse.

Kui noorpaar on aga enamiku pulma teenusetegijatest ise kokku leppinud, siis saate tellida nn.PEO JÄRELVALVE, mis tähendab siis seda, et kokkulepitud kontaktid antakse järelvalve kätte, kes jälgib siis nende täitmist ja võtab enda lahendada lahendust nõudvad olukorrad.

Mina kummutan julgelt arvamuse,et pulmakorraldaja on ääretult kallis kulutus.Nimelt on pulmakorraldaja tööandjaks peokohtadele,cateringidele ning tuluallikas on sealtsaadav allahindlusprotsent.Samuti on korraldajal ülevaade hetke turusituatsioonist, kasutada on suured andmebaasid ja teave,missugune teenusetegija just Teie pulma sobib ning oskus teha tööd ökonoomselt.

Pulmakorraldajal on suur kogemustepagas ja just nende kogemuste baasil, saab ta noorpaari ette hoiatada  võimlike äparduste eest, mida noorpaar ei oskaks muidu ise ette näha.

 

Toon mõned näited ettetulnud olukordadest, mida on võimatu sageli ette ennustada, aga nende tekkides, peab need keegi ometigi lahendama.

  1. Las pruutpaari vanemad ja lähemad sõbrad ka pidutsevad sel kaunil päeval koos noorpaariga!

Lapsevanematele on nende laste abiellumise päev nagu autasu tehtud elutöö eest.Kui aga sel päeval lasuvad neil veel kohustused kas tordi järgi käia ja see ohutult peomajja vedada või viimasel hetkel veel midagi korraldada, siis tore oleks, kui see päev saaks ka vanematele nagu noorpaarilegi olema üks nauditav ja pingevaba päev.Samuti sõpradele, kel on antud sel päeval pulma fotograafi roll tänu korralikule aparatuurile, siis ühel hetkel ka sõber tahab pidu pidada ja tähtsad fotod tordi lahtilõikamisest, küünlaringist , ilutulestikust jäävad lihtsalt inimlikel põhjustel ära.

Näide 1:Pruudi isa oli pulma hiljaks jäämas,sest ei leidnud üles sõrmustepatja,mille ta tseremooniakohale pidi tooma.Isa oli ärevil,pruut ärevil,tseremoonia hilines.

Olukorra lahendus: Suurtele kogemustele tuginedes võtavad meie floristid töötoast alati rohkem asju kaasa, kui tellitud on ja nii ka selles pulmas, tõime autost oma sõrmustepadja ja tseremoonia võis alata.

Näide  : Pulma eelarve on seoses majaehitusega üsna kitsas ja pruut soovib kasutada tseremoonikohal agarate sõbrannade abi tseremooniatee palistamiseks küünaldega.

Floristide ülesanne oli ainult tseremooniakoha kaunistamine seadetega ja vastava tseremoonialauaga.Floristid jäid igaks juhuks jälgima, et kui pruudi sõbrannad tulevad, siis nad näitavad , kuhu küünlad panna.Sõbrannad koos küünaldega jäidki tulemata.Pruut helistas floristidele ja oli pisarateni häiritud antud olukorrast.Sõbrannad olid nimelt loobunud küünlatee tegemisest, kuna said viimasel hetkel teada, et see on päris aeganõudev töö ja kingkontsad vajuvad muru sisse, mis rikub peokingi.

Olukorra lahendus: Juba ette aimates olukorra ohtlikkust,olid floristid töötoast eelnevalt kaasa võtnud lisaküünlad.Floristid tegid ilusa tseremooniatee ja tseremoonia läks väga kenasti korda.

 7)Igal uuel hooajal ülestõstetud küsimus-Lapsed pulmas

Kui on soov kutsuda külalised koos lastega, siis lastele peab olema võetud eraldi nendega tegeleja-on see siis lõbus PIPi või kostümeeritud loom, kelle hoole all saavad lapsed põneva tegevustiku ning ka hoitud-hooldatud.

Sageli on aga nii,et lapsevanemad tulles lapsega pulma, unustavad ära,et siis ei saa see olla lõbus pidu nende endi jaoks.Lapsel on igav ja siis kas ta ripub niisama vanemate hõlma küljes või leiab endale mõne tegevuse, mis sageli on üsna ettearvamatu.Lapsed võivad pulmas olla, aga siis peavad vanemad eelnevalt omavahel kokku leppima, kes lapsega tegeleb või on pulmas eraldi selleks otstarbeks võetud lastega tegeleja.Ka pulmavanem on sageli üsna hädas oma mängude või erinevate tegevuste korraldamisega, kui seda segavad jooksvate ja karjuvate laste „ segasummasuvilad“, sest üle laste on ka kõige tugevamate häälepaeltega peojuhil võimatu karjuda.

Näide : Tegevuseta ja igavlevad lapsed hakkasid õues põlevate küünaldega mängima,pannes ohtu end ja oma riideid, rääkimata küünaldest, mida olid floristid juba südamekujuliseks ringiks seadnud ja millel polnud enam soovitud vormi.

Olukorra lahendus:Appi tõttasid veel kohal olevad floristid, kes päästsid olukorra ja viisid lapsed vanemate hoole alla.

Näide 2: Pulm on täies jõus, pulmavanem korraldab mänge ja rahvas on peokohas üsna suures hoos.Noorpaaril on kaasas 3 kuune veel enamasti vankris magav tita, kes on jäetud vanavanemate hoolde.Ka värske vanaema tahab võtta mängudest osa ja teebki seda, kuid vankris hakkab tita üsna lohutamatult nutma.

Olukorra lahendus:Last tõttab lohutama jällegi tubli florist, aga laps on üsna lohutamatu.Florist läheb kutsuma vanaema , kes on aga üsna häiritud sellest, et ta peab lõbusast tegevusest loobuma.Florist teeb psüholoogilise veenmistöö ja vanaema läheb lapselapse juurde tagasi.

8)Pulmapeo järelevalve kõlab tehniliselt,aga sel ametil on sageli ülioluline roll.

   Näide 1: Kose kirikus on kohe algamas ilus laulatus ja floristid on oma kaunistamisetööd kirikus juba teinud.Pruutpaari autost astub välja pruut, kes on saabunud äsja fotosessioonilt.Fotosessiooni üks osa toimus moonipõllul, kus kasvas ka ohtralt takjaid, mille sisse pruut kukkus, kui fotosessioon läbi sai.Kirikuesisele platsile naastes,oli aga pruudi imeilus pitsiline kleit otsast otsani peeneid takjaebemeid täis.

Olukorra lahendus: Tublid floristid ,ise põlvili maas,noppisid sõrmede väledusel tuhandeid ebemeid kleidi seest.Autost sai appi võetud ka kaasas olnud kleepsuhari.

Pruut sammus laulatusele ilusas kleidis nagu polekski vahepeal takjapõõsast külastanud.

Näide 2 : Ilusas mõisas on toimumas kaunis abielu tseremoonia, aga oh häda , pruudil on seelikuosa tõmblukk parandamatult katki läinud.Uut lukku ju ostma minna ei saa, rääkimata suuremahulisest lukuõmblemisetööst.

Olukorra lahendus:Minu tublil kolleegil, florist Katrinil on alati kaasas tööpõllele kinnitatuna mõned haaknõelad.Võtsime need siis appi ja ise põlvili maas olles sikutasime liibuva seelikuosa haaknõeltega selliselt paika,et see välja ei paistaks.Kõikide olukordade taga on ka asjaolu, et aega ju absoluutselt ei ole, kõike pead tegema välgukiirusel ja hästi.Istusime siis pärast näpud villis mõisa köögis rahustava kohvitassi taga, aga olime jube õnnelikud, et saime aidata!

Need on üsna ilmekad näited ja tõestavad peo järelvalve, pulmakorraldaja või laiahaardelisema floristide tiimi või noorpaari usaldusisiku kohalolekut, kes kriisiolukordade lahendamise enda peale võtaks.

9)Millised on kõige olulisemad detailid pulmas, mida  kogenud pulmakorraldaja kindlasti ära jätta ei soovitaks? 

 

Olgu pulm hästi väikese eelarvega, aga ma ei soovitaks ära jätta iialgi imeilusat abielutseremooniat ja pruudile pruutkleiti.Neid kahte segmenti saab teha ka väikese eelarvega, aga pruudil,kui tulevasel abielunaisel, peab olema see hetk elus,kus ta on saanud olla imeilus pruut.See on see hetk,millele saab hiljem iga naine elus toetuda,kui on rasked ajad, see on toetuspunkt, mis annab jõudu ja jaksu edasi minna üheskoos.

10) Pulmakorraldajale esitatakse sageli töö käigus noorpaaride poolt ka selliseid küsimusi, et kuidas hoida abielu pikalt õnnelikuna ?

Selles osas ei pruugi ka pulmakorraldaja täit vastust teada, aga ma kasutan siin meelsasti tuntud Ameerika kirjaniku ja humoristi teadmisi selles osas.Nimelt Mark Twaini õnnelik abielu oma abikaasa Oliviaga kestis tervelt 34.a.Õnnelikult paarilt ei saa küll enam küsida õnneliku suhte retsepti,aga siinkohal võiks tsiteerida Twaini enda sõnu abielu kohta:“Kui vaid mehed teadvustaksid endale,milline kasu võib tõusta nii lihtsast asjast,kui oma naise kiitmine!Oma naisega ei maksa iial vaidlusesse laskuda-naised hakkavad kohe vaidluse põhjust analüüsima,aga komplimenti ja head sõna ei taha nad iial analüüsida:“

Teie pulmakorraldaja

Tiia Tamberg

Südamemaja agentuur

Sydamemaja.ee

 

 

 

 

 

Categories: