Pulmapäeva dirigent – Pulmaisa Kuldar Pajula

by Karen Harms

See on suuresti maitseküsimus, kuidas pulmapäeva juhti nimetada-on see siis pulmaisa, pulmavana või siis pulmavanem .Mina olen pulmakorraldustöös kasutanud rohkem viimast ametinimetust, sest pulmavanemat võiks usaldada küll dirigeerima kogu pulmapäeva.

Viimastel aastatel on mõned noorpaarid küsinud, et kas pulmas ikka peab olema pulmavanem või võib teda asendada ka mõni lähedane sõber või siis on koguni  pidu üldse ilma kindla juhtimiseta.

Selleks, et Äripäeva Pulmalehe lugejad saaksid teavet, olen appi palunud H&K PEOKORRALDUS OÜ juhi pulmavanem Kuldar Pajula.

Sina oled pulmavanem olnud kaugel üle 10.a ja tead täpselt vastust küsimusele, kas siis ikkagi on vaja sellist ametit pulma ?

Kindlasti on olemas pulmapidusid, kus saaks hakkama ilma pulmaisata, kuid isiklikult soovitan alati leida inimese, kes seda päeva aitaks planeerida, juhtida ja koos hoida ning tavaliselt ongi meil siin Eestis selleks pulmaisa. Ehk siis on pulmaisal kolm kandvat osa – ettevalmistus, juhtimine ning õhtune meelelahutusosa. Aegajalt noorpaarid vähendavad seda meelelahutusosa, et tuua sisse rohkem romantikat.

Kokkuvõtvalt on pulmaisal pulmas üks kandvamaid rolle/ülesandeid, kes leiab kõikidele teie ideedele lahenduse ja teeb selle teie tähtsal päeval teoks. Selleks ongi pulma pulmaisa vaja.

Kui noorpaar on oma pulmaplaneeringuga algfaasis, mida peab endale selgeks tegema ennem, kui kohtuda pulmavanemaga ?

Kõigepealt on seis selline, et pulmade peategelased on pruutpaar koos külalistega. Kui kuupäev välja valitud ja et pidu saaks hea, siis kolm tähtsamat asja on sobiv koht ,hea pulmaisa ja hea muusika. Nende leidmisega peab tegelema kohe ja varakult. Sama on ka heade fotograafidega   .Kui nüüd noorpaar tuleb esimest korda pulmaisaga kohtuma, siis võiks neil olla väikene aimdus, millist pulma nad sooviksid. Mis on need peamised ja olulisemad asjad, mida nad sooviksid pulmapäeval teha ja saada? Kui neile on enda peas vastus leitud, siis on lihtsam kohtumisel ja pulmaisa leidmisel. Pulma planeerides tasub alustada iseenda soovide kirjapanekust ning võimalusel leida pulmavana võimalikult pulmaplaneerimise algfaasis. Kogenud pulmavanad oskavad pruutpaari aidata kõiges, mis käib ühe vahva peo korraldamise juurde.

Kuidas leida endale sobilik pulmavana?

Vahel läheb õige pulmaisa valikuks vaja üht kohtumist ühe inimesega ja vahel kolme kohtumist kolme inimesega. Kui olete enne ise pulmades käinud, siis mõelge, mis teile sealsete pulmavanade juures meeldis või ei meeldinud. See aitab selgeks teha ka seda, mida oma pulmavanalt ootate – inimesed on erinevaid ning seetõttu ei saagi kõik pulmavanad sobida igasse pulma. Kui pulmas enne käinud ei ole, siis mõelge läbi, mida tahaksite, et pulmavana Teie pulmas teeks ning võimalike kandidaatidega kohtudes saate  neile oma soovidest rääkida. Kui Teil tekib hea klapp juba esimese kandidaadiga ning see inimene tundub olevat pulmajuhiks õige, siis ei pea veel viie inimesega kohtuma, vaid võib alustada peo ettevalmistamisega. Aga kui midagi jääb kripeldama, siis võib proovida kohtuda ka teiste inimestega. Igal juhul soovitan pulmaisaga planeerimise algfaasis kohtuda ka silmast-silma ning üldised plaanid koos paika panna, et kõigil oleks peost ühesugune arusaam ning ei tekiks ebameeldivaid üllatusi. Edasi võib asju ajada ka moodsa ajastu tehnikavahendeid kasutades nagu telefoni , e-maili  ning Skype´i teel ning kohtuda, kui selleks peaks vajadus tekkima (kuid seda ei pruugi vaja olla).

Teatavasti koosneb pulm tuhandest pisiasjast ning hea pulmaisa on kui giid, kes juhatab paari just neile sobivaima variandini. See tähendab, et pulmaisa võib aidata leida sobiva koha, hea toitlustaja, meeldiva paaripanija, oskab soovitada lilleseadjat, fotograafi ja bändi. Loomulikult, kui seda abi vajate. Olgem ausad, teemasid, millele pulma planeerides mõtlema peab, on tohutult ning on ju tore, kui pulmavana aitab selles virrvarris selget joont hoida.

Sinu töö on ju kaugelt rohkem, kui ainult pulmapäeva juhtimine, see hõlmab sagedasti ka planeeringut peokoha cateringi ja pillimeeste vahel jne..

Üldise pulmaplaneerimise töö jätaks ikka pulmakorraldajatele aga kohtumiselt saan alati soovitada erinevaid tegijaid. Ettevalmistuse ajal suhtlen vajadusel kõigi osapooltega, et kõik edukalt sujuks. Üldjuhul on seda harva vaja, sest kõik tegijad pulmaturul on juba väga kogenud. Noorpaariga aga teeme koostööd Google drive üles laetud dokumendi kaudu. See vähendab suures koguses meilide vahetamist ja konkreetsem ning eksimisruumi on ka vähem. Näiteks – millises kirjas see õige ajakava on jne.

Mitu kohtumist on Sul tavaliselt noorpaaridega ennem pulmi ?

Ettevalmistusperiood noorpaariga sisaldab tavaliselt 3-5 kokkusaamist. Kõik oleneb pulma suurusest ja keerukusest. Sooviks selle päeva ikkagi neile südamelähedasena teha.

Sageli, kui pulmas puudub kõikide segmentide koordinaator ehk pulmakorraldaja, siis on automaatselt need tööd ka Sinu õlul. Et see Äripäeva lugejale selgem oleks, palun too mõned näited.

Igas pulmas võiks olla pulmakorraldaja, kes tegeleb ja jookseb telgitaguste asjadega, mida rahvas ei näe. Kui aga teda pole, siis laskub see kohustus pulmaisal. Selleks, et see osa oleks mulle lihtsam, olen noorpaaridel palunud kirja panna kõikide tegijate nimed ja kontaktid. Näiteks oli mul ühes pulmas teada, et pulmatort pidi saabuma kell 17:00. Torti aga polnud ka kell 18:00 kohal. Lõpuks sain tordimeistri kätte ning selgus, et kella 17:00 alustas ta oma tortide tarnimise ringi ning meie juurde jõuab 21:00. Tordi lahti lõikamine antud pulmas oli kell 22:30.

Ühes pulmas oli vaja organiseerida õue küünlad põlema. See pole pulmaisa tavaline töö, et 150 küünalt süüdata, aga koos leitud abikätega sai see tehtud.

Õnneks on ilutulestiku vallas reeglid paigas ning igaüks tegelikkuses enam pauku teha ei tohi. Seitse aastat tagasi pulmas anti mulle neli ilutulestiku patareid ja jupp süütenööri ning paluti need omavahel ühendada ja teha ilutulestikushow. Ma küll viisakalt keeldusin sellest ja süütasime koos paari abikäega need patareid eraldi.

Üldjuhul hästi ettevalmistatud pulmas väga ootamatuid olukordi ette ei tule.

Mis on pulmavanema töös kõige keerulisem –kas mõni olukord, külalised, peokoht või noorpaar ise ?

Pulmas on igale olukorrale või situatsioonile lahendus. See tuleb  kiiresti  endal leida. Ei saa öelda, et lahendamatuid olukordi oleks olemas.

Sul on Eesti pulmamaastikul tegutsevad firmad kõik teada, seega oled sageli ka noorpaarile nõuandja ?

Kokkusaamistel ikka küsitakse – oskad soovitada bändi, floristi, dekoreerijat, cateringi jne. Kuna ma olen pulmaturul pikalt tegutsenud ja paljude teenuste tegijatega koostööd teinud, siis hea meelega soovitan ja  jagan nende kontakte.

Sinu puhul on see tore tõsiasi, et peale pulmavanema ameti saad Sa kompleksteenusena pakkuda noorpaarile ka peokoha dekoreerimiseks valgustusteenust ja DJ teenust. See on ju superkombo ja ka hindades kindlasti odavam, kui igale teenusel eraldi tegija tellida ?

Lisaks pulmaisa teenusele pakun noorpaaridele ka võimalust, et võtan kaasa valgustehnika, millega saab peopaika mõnusa atmosfääri luua. Valida just need värvid, mida noorpaar soovid – roosa, valge, sinine või kollane. Värvide võimalusi on palju. Lisaks ka muud valgusefektid tantsupõrandale. DJ teenust, kui sellist, pulma ei olema väga pakkunud, küll olen pakkunud muusika mängimist pärast ansamblit mõne tunni vältel.

Müts maha tegijate ees, kes suudavad terve pulmaaja olla nii DJ ja pulmaisa. Mingi aeg peab olema ju asjade ettevalmistamiseks ja läbivaatamiseks.

Alati pole kombolahendus hinnavõit, küll aga noorpaarile mugavam.

Puudutame ka veidi pulmavanema teenuse hinnaskaalat, sest pulma eelarve koostamisel on see number ülioluline. Kas teenuse hinna sees on ka transport ja kuidas kujuneb hind siis, kui sõita tuleb Saaremaale/Hiiumaale pulma juhtima `?

Kui teen hinnapakkumise, siis see sisaldab ka transporti ja pulmaisa tööks vajaminevaid vahendeid. Kui sõit tuleb saartele, siis enamjaolt lisandub hinnale praamisõit ning ööbimine on noorpaari poolt tavaliselt juba organiseeritud.

Sa oled ka üks vähestest pulmavanematest, kel on õnnestunud Eesti pulma läbi viia Lätis, Riia külje all ? Täna on ju teada, et paljud pruudid toovadki oma imeilusad kleidid Lätist, kus on tõesti hea hinna ja kvaliteedi suhe. Kui me nägime sel aastal, et Eesti pulmi tulid teenindama Sankt-Peterburgist fotograafid ja videograafid, siis kas võib öelda, et meie tegevuspiirid nüüd laienevad ?

Ma ei nimetaks, et olen üks vähestest. Tean ametivendasid, kes on samuti Lätis, Dubais, Itaalias, Prantsusmaal ning mujalgi pidusid käinud tegemas.

Läti kohapealt on aga nii – see pole ju saladus, et Lätis on hinnad odavamad. Näiteks ühe pulma näitel oleks sama pakett Eestis 3 korda kallim olnud.

Eks piirid on koguaeg olnud valla, et tuua väljastpoolt tegijaid ning minna ise Eestist välja pidusid juhtima.

Uutele noorpaaridele, kelle pulmaplaanid on järgmise aasta suves või siis suisa ülejärgmises aastas, on meil Sinuga superuudis ! Oleme tegemas Sinuga suure Kobarmessi raames 09.05-10.05 2020.a. suurt Üle Eestilist Pulmamessi. Sina oled messi ideedegeneraator ja paned kokku ka messiprogrammi-saad veidi ust paotada ?

Messiprogrammis tuleb palju muutusi. Varasemalt oli lavapeal rõhk palju muusikal. Kuna nüüd aga keskendume ühele korrusele ja ühele lavale siis see seab piirid muusikakollektiivide arvus. Pulmategijatele tuleb mitmeid konkursse ja võistlusi, millede võitjad kuulutatakse välja messi teisel päeval. Täpsemalt saab meie tegemisi jälgida messi Facebooki lehel, kus varsti ka erinevad konkursid ja võistlused välja kuulutame. Noorpaaridele suunatud arvamusarutelud, kus saab tegijatele küsimusi esitada nii kohapeal kui ka ette registreerida läbi meie kodulehe.

Mais toimuval Pulmamessil, saab olema kõige suurem valik vast autode ja toitude kohapealt, sest samaaegselt on meil õuealal Automess ja Toidumess. Eks mõtleme koostöös nendega ka midagi välja.

Kuldar osaleb ka Eesti Pulmamessi 7-9 mai 2021 Tallinna Lauluväljakul – https://pulmamess.ee/noorpaarile/eksponendid/

Intervjueeris

 Tiia Tamberg

www.sydamemaja.ee

www.facebook.com/Sydamemaja.ee/

Categories:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.